Kursy

 • 19 Zagadnienia

  Byty duchowe w Biblii – Co Biblia naprawdę mówi o duchowym świecie i dlaczego ma to znaczenie

  Duchowa rzeczywistość w narracji biblijnej ma olbrzymie znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że najważniejszą postacią Pisma Świętego jest Bóg. Jednak duchowy świat ma wielu mieszkańców i jest przestrzenią dla wydarzeń, które mają daleko większe, niż jedynie symboliczne, znaczenie. Podczas kursu postaramy się zrozumieć biblijny język używany przez autorów do opisywanie duchowego świata. Spróbujemy omówić dotyczące go (czasem trudniejsze) fragmenty i odkryć jego znaczenie dla całości narracji biblijnej. Oraz, przede wszystkim, postaramy się odnaleźć to jak motywy te prowadzą do Chrystusa i co ich znaczenie wnosi do codzienności Jego Kościoła.
 • 9 Zagadnienia

  Ewangelia Marka – Portret ucznia Jezusa

  Celem kursu jest przybliżenie słuchaczom treści Drugiej Ewangelii i zachęcenie do lepszego poznania Chrystusa. W kursie skupimy się na tym jak Marek przestawia Jezusa, uczniów i innych bohaterów poszukując w sposobie ich charakterystyki teologicznej głębi. Będziemy chcieli przedstawić układ Ewangelii i opowiedzieć jaki wpływ ma on na treść całego dzieła literackiego. Przede wszystkim zadamy sobie pytanie o to, jak treść Markowego orędzia może być zastosowana w codziennym życiu. Będziemy również mierzyć się z trudnymi pytaniami szczególnie teologicznymi wynikającymi z tekstu. Nasze rozważania będziemy prowadzić skupiając się na poszczególnych fragmentach Ewangelii w kolejności, którą znajdujemy w Biblii.
 • 9 Zagadnienia

  Historia Kościoła

  Po co robię te wykłady o historii chrześcijaństwa? Większości chrześcijan nie interesuje historia chrześcijaństwa. Głównie dlatego, że jej nie znają. W istocie wydaje im się, że znają, ale to się sprowadza do paru stereotypów i ogólników na temat początków, Średniowiecza i Reformacji. Druga kwestia jest taka, że dzieje chrześcijaństwa przedstawia się z reguły w sposób bardzo schematyczny, a przez to nieciekawy. No to przekonajmy się czy uda mi się pokazać wam te dzieje od strony dotąd nieznanej, a przy tym frapującej i zaskakującej. Trzeci powód tego niezainteresowania związany jest z naszym przekonaniem, że przeszłość nas nie dotyczy, a liczy się przecież tylko nasze tu i teraz. Ciekawe, że słowo „przeszłość” różni się od słowa „przyszłość” tylko jedną literą w samym środku, wystarczy więc drobna zmiana, a przeszłość staje się przyszłością i dokładnie ta samo jest z poznawaniem historii – ona poprowadzi nas w przyszłość, sprawi, że lepiej zrozumiemy nasze dziś i pewniej ruszymy przed siebie. Naszą wędrówkę podzieliłem na cztery epoki i w każdej z nich znajdę dla Was coś, co interesujące, coś, co ważne, coś, co aktualne.
 • 6 Zagadnienia

  Księga Nehemiasza – Zasady Dobrego Przywództwa

  Nehemiasz był starożytnym przywódcą, któremu udało się coś, czego nie potrafili dokonać jego poprzednicy przez ponad 100 lat – odbudował mury Jerozolimy. Dokonał tego w 52 dni. Jak to było możliwe? Co wyróżniało tego przywódcę od innych? Księga Nehemiasza w sporej części bazuje na pamiętniku głównego bohatera. Analizując ją, można zauważyć różne zasady, którymi się on kierował. Okazuje się, że te zasady, mimo iż były użyte przez Nehemiasza prawie 2500 lat temu są cały czas aktualne. By to ukazać, każda zasada przedstawiona w tym kursie jest ilustrowana przykładami z praktyki współczesnych firm lub współczesnymi badanami. Kurs jest dla wszystkich liderów, którzy w sposób prosty i zrozumiały chcą poznać ponadczasowe zasady dobrego przywództwa, aby być lepszymi liderami w biznesie, uczelni, czy kościele.
 • 7 Zagadnienia

  Piątki z Misją

  Jest to seria przygotowywana we współpracy z naszym partnerem strategicznym – międzynarodową organizacją Pioneer Bible Translators. W ramach tej serii uczestnicy mogą zapoznać się z biblijnymi podstawami misji. Nasi wykładowcy przybliżają temat misji z perspektywy Starego i Nowego Testamentu wykazując, że Bóg od zawsze chciał, żeby opowiadano o Nim. Przyjrzymy się również innym zagadnieniom związanym z szeroko pojętymi kulturowymi aspektami misji. Będziemy rozmawiać z misjonarzami o ich pracy, wyzwaniach i tym, co inspiruje ich do tej pracy. Mamy nadzieję, że nasz kurs zachęci i zmobilizuje Polaków do większego zaangażowania w ten element chrześcijańskiego życia.